pondelok 21. decembra 2015

Čo je to posteľový systém?

S termínom posteľový systém sa bežne nestretávame. Pokiaľ sa vyberiete do predajne s matracmi, predavač či predavačka sa vám budú snažiť predať matrac. Prípadne rošt. Len veľmi zriedkavo sa vás budú snažiť nalákať na celý posteľový systém. Ak neviete presne, čo to je, nasledujúci článok vás na to pripraví.



Posteľový systém nie je žiadny vedecký či inak presný termín. Ide o jednoduché označenie systému, na ktorom spíme. Systém,  ktorý nám zabezpečuje pohodlný a zdravý spánok.  Sedliacky rozum nám napovie, že pôjde o posteľ, matrac a rôzne súvisiace predmety. V užšom slova zmysle sa posteľovým systémom myslí kombinácia matraca a roštu. V širšom sem patrí posteľ, podklad pod matrac (rošt), matrac, prikrývka matraca, paplón a vankúše.

Prečo však hovoríme o systéme? Za ideálneho  stavu by sa totiž jednotlivé časti mali dopĺňať. Celok bude mať väčší efekt ako súčet jeho častí. Inými slovami – na to, aby ste z matraca dostali jeho najlepšie vlastnosti, potrebujete ho uložiť na vhodný rošt a vhodnú posteľ.

Poďme si povedať čosi viacej základných častiach posteľného systému.

Posteľ


Na modernú posteľ  sa dívame z dvoch uhlov pohľadu. Prvé, čo si na posteli všimneme, je jej vzhľad. Nanešťastie veľká väčšina ľudí si kupuje posteľ iba na základe ich estetického cítenia. Pekná posteľ sa však nerovná dobrej posteli. Respektíve by sme skôr mohli hovoriť o vhodnej posteli z pohľadu kvality spánku a zdravia.

Životnosti či pevnosti postele sa tu venovať nebudeme. Pozrieme sa na jej schopnosť udržať lôžko  v hygienicky dobrom stave.

Z pohľadu hygieny posteľový systém najviac ohrozujú plesne, roztoče a baktérie. A teraz nemáme na mysli iba alergikov, ktorým môže zvýšená koncentrácia roztočov znemožniť spokojný život. Vysoké koncentrácie mikróbov v posteli sú nebezpečné pre každého. Našou snahou by nemalo byť tieto organizmy vyhubiť úplne. Ono sa to ani nedá a stále by to zbytočne veľa peňazí. Naším cieľom by malo byť udržať ich množstvo v tolerovateľných dimenziách. Pri alergikoch je toto množstvo pochopiteľne výrazne nižšie ako pri bežnej populácii.

Roztoče, baktérie a spóry plesní sa nachádza prakticky všade. V nízkych koncentráciách sa však s nimi naše telo dokáže bez väčších problémov vyrovnať. Problém nastáva v momente, ak sa začnú nekontrolovateľne množiť. Tento stav vzniká vtedy, ak je v prostredí dostatočná vlhkosť, dostatok potravy a teplo.

Potravu získavajú najmä z odumretej ľudskej pokožky. Tá je súčasťou prachu. Každý vie, ako bojovať proti prachu. Najdôležitejšou príčinou rozmnožovania mikroorganizmov, ktorú navyše dokážeme relatívne ľahko kontrolovať, je zvýšená vlhkosť.

Do matraca sa počas spánku dostáva pot. Človek za noc vypotí až niekoľko stoviek mililitrov potu.  Našou snahou by malo byť umožniť tejto vlhkosti čo najrýchlejšie odparenie do priestoru. V tomto smere je najdôležitejší výber matraca, čomu sa budeme venovať neskôr. Netreba však zanedbať ani posteľ.

Z pohľadu vetrania matraca je najlepšie klasická posteľ – stojaca na štyroch nohách bez úložného priestoru. Úložný priestor v posteli je najmä v malých bytoch veľmi užitočný. Pokiaľ však spávate na penovom matraci, mali by ste si určiť priority. Pri pružinových matracoch na posteli až tak nezáleží (vysvetlíme si to neskôr).

Pokiaľ je pod posteľou dostatočne veľký priestor, matrac bude zospodu dobre vetraný. A to pomôže znižovať vlhkosť v matraci.

Rošt


Výber roštu je zdanlivo triviálne záležitosť, ktorá sa zbytočne podceňuje. Rošt nie je drahý, napriek tomu dokáže kvalitu matraca výrazne ovplyvniť.

Dobrý rošt podporí matrac. Aj ten najkvalitnejší matrac na zlom rošte nebude stáť za veľa. Výber vhodného roštu pritom nie je žiadna veda. Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých pravidiel.

Pokiaľ ste si kúpili penový matrac, nezabudnite ho položiť na lamelový rošt s predpätými lamelami. Lamelový rošt predlžuje jeho životnosť a a robí ho pružnejším.

Penové matrace by nemali ísť na pevný podklad. Zbytočne sa takto ničia a neprospieva to ani kvalite spánku. Pri penových roštoch, ako už bolo spomenuté, je dôležité, aby nešlo o celistvý podklad. Musí byť perforovaný, aby matrac mohol zospodu dýchať.

Na lamelové rošty sa dávajú aj pružinové matrace. Tie síce môžu ísť aj na pevný podklad, lamelové rošty sú však vždy lepšie.  Tu je však potrebné dávať pozor na veľkosť pružín, respektíve vzdialenosť lamiel. Pokiaľ ste si kúpili bežný taštičkovýmatrac, tak sa nad tým veľmi trápiť nemusíte. Ten môžete s vysokou pravdepodobnosťou položiť na klasický 28-lamelový rošt. Kľúčové je, aby veľkosť pružiny bola väčšia ako vzdialenosť dvoch susedných lamiel.

Pozor na rozstup lamiel je potrebné si dávať pri taštičkových matracoch vyššej triedy. Tie však nepredáva hocikto, takže väčšinou natrafíte na predajcov, ktorí vám priamo odporučia vhodný rošt. Alebo matrac predávajú priamo so špeciálnym roštom  k danému modelu.

Ešte o čosi zložitejšie je to pri elektrických polohovateľných roštoch. Na ne môžu ísť iba špeciálne určené matrace. V tomto by vám mal vedieť poradiť predajca.

Matrac


Pri výber matraca máte dve možnosti. Buď si kúpite najskôr matrac a potom k nemu dokúpiť rošt a posteľ. Alebo  najskôr máte posteľ a matrac kupujete na základe jej veľkosti. Z pohľadu kvality spánku je vždy lepšie začať matracom.  Veľkosť matraca si vyberáme predovšetkým na základe našich fyzických parametrov.

Pri výbere matraca je však kľúčové jeho zloženie. V súčasnosti sa za najkvalitnejšie považujú taštičkové či latexové matrace. Prípadne matrace z pamäťovej peny. Bežne sa predávajú ich kombinácie. Jadro matraca je pružinové a kontaktná vrstva je vyrobená z veľmi príjemnej pamäťovej peny.