piatok 10. júna 2016

Ako často kupovať nový matrac?

Pri kúpe nového matraca sa len málo ľudí zamýšľa nad tým, kedy je potrebné túto procedúru zopakovať. Kedy je nutné matrac vymeniť? Poobzerať sa po novom?

Kúpa matraca rozhodne nie je bežná záležitosť. Nerobíme tak každý mesiac či rok. Za život kúpime iba niekoľko matracov. Stále je to však častejšia činnosť ako napríklad kupovanie bývania.


Nákup nového matraca by sme mohli prirovnať ku kúpe nového auta. Dokonca aj matrac si môžete kúpiť „ojazdený“. Matrace z druhej ruky sú zaujímavým spôsobom, ako ušetriť peniaze. Matrace, rovnako ako autá, vydržia pomerne dlho. Nie každý však chce jazdiť na 15 ročnom auta. A samozrejme prevádzka nie každého auta je neškodná po takejto dlhej dobe. Matrac prinesený z predajne vonia rovnako dobre ako nové auta. Od tohto bodu to bude s ním iba horšia. Rýchlosť opotrebovania je priamoúmerná intenzite používania. A samozrejme musíme do úvahy zobrať aj kvalitu. Lacné čínske autá nevydržia toľko, čo kvalitné nemecké modely. To isté platí aj u matracoch. A môžeme použiť aj rovnaké krajiny. Najlacnejšie matrace sú z Číny. Tie najkvalitnejšie (minimálne ich komponenty) zase pochádzajú z Nemecka.

Životnosť matraca závisí od jeho druhu


Veľmi častým problémom spojeným s matraci je tvorba preležanín. Tento výraz označuje viditeľnú priehlbinu zvyčajne v strede matraca. Táto deformácia je spôsobená dlhodobým tlakom ťažkej časti tela. 

Problém preležanín sa týka najmä penovým matracov.  A to najmä matracov vyrobených z bežnej polyuretánovej peny. Rýchlosť degradácie materiálu je závislá predovšetkým od kvality PUR peny. Pri PUR pene je potrebné sledovať najmä objemovú hmotnosť. Tento ukazovateľ nám hovorí, koľko kilogramov materiálu sa zmestí do jedného metra kubického. Čím vyššia objemová hmotnosť, tým je materiál hustejší, a teda odolnejší voči vonkajšiemu tlaku.

Základné (teda najlacnejšie) penové matrace používajú polyuretánovú penu s objemovou hmotnosťou aj menej ako 18 kg/m³. Takáto pena je skutočne mäkká. Jej životnosť je obmedzená. V určitých prípadoch môžete spozorovať prvé príznaky preležanín už po jednom či dvoch rokov. Takéto matrace sa zriedka dožívajú piatich rokov. Pri kvalitnejších penách je to o čosi lepšie.

Kedy je potrebné vymeniť penový matrac, na ktorom spozorujete preležaniny? Jedným slovom: okamžite. Takýto matrac sa síce dá používať, určite však nie je vhodný na spánok. Minimálne zo zdravotného hľadiska. Pokiaľ ste mladí a zdraví, tak sa dokážete vyspať takmer na čomkoľvek a nejaké preležaniny vám s krátkodobého hľadiska nenarobia žiadnu šarapatu. Problém je v tom, že pri dlhodobom používaní nevhodného matraca sa to prejaví. A to nechce asi nikto.

Menej kvalitné penové matrace majú naozaj veľmi obmedzenú životnosť. Z tohto dôvodu sa ich ani neoplatí kupovať. Za normálnych okolností. V určitých prípadoch sú lacné penové matrace výhodné – napríklad ako dočasné riešenie. Prípadne ako príležitostné lôžku na chatu či v prípade nečakanej návštevy.

Pokiaľ nechcete mať problémy s preležaninami, investujte do kvalitného taštičkového matraca. Jadro takéhoto matraca je vyrobené z oceľových pružín, ktoré nemajú problém vydržať ani dlhodobú záťaž. Na kvalitné pružinové jadrá od nemeckých výrobcov je ponúkaná záruka až 20 rokov. To znamená, že po dobu 20 rokov bude matrac fungovať ako nový. Mnoho ľudí sa pružinových matracov stále obáva z dôvodu potenciálne vŕzgania. Toto však v súčasnosti už nie je aktívne. V minulosti to matrace robili bežne. Odtiaľ pramenia aj tieto obavy. Dnes je však technológia výroby pružinového jadra na takej úrovni, že ani 20 rokoch nebudete počuť jedno vŕzganie. Výrobcovia sú si s kvalitou dokonca takí istí, že tvrdia, že na matraci môžete nechať skákať deti.

Znamená to potom, že kvalitný taštičkový matrac možno používať 20 rokov? Nie. Ani takýto matrac nemožno používať takto dlho. Hneď si aj vysvetlíme prečo.

Pozor na hygienickú životnosť matraca


Nový matrac je voňavý a maximálne čistý. Od tohto momentu do neho začne prenikať množstvo nečistôt.  Znečistenie matraca môžete do veľkej miery obmedziť používaním kvalitného poťahu (a jeho praním). Do matraca sa však vždy dostane prach, zvyšky jedla, olej a tak ďalej.  V momente, keď sa tieto nečistoty dostanú do matraca, len veľmi ťažko ich z nich dostanete.

Ďalším veľkým rizikom je premnoženie mikróbov. Pred nimi nie je imúnny žiadny matrac.  V každom sa nachádzajú baktérie, roztoče a plesne. Za normálnych okolností to však nespôsobuje žiadne problémy. Ľudský organizmus sa s tým dokáže bez problémov vyrovnať. Hovoríme však o zdravom organizme. Pokiaľ trpíte alergiami, tak problémy môže spôsobiť aj malé množstvo nečistôt.

Matrac je veľmi dobrým miestom pre život plesní, roztočov a baktérii. Je v ňom teplo, vlhko a nájde sa tu aj dostatok potravy.

Pri matracoch sa dá čo to robiť práve s vlhkosťou. Tá sa do matraca dostáva potom.  Cieľom je, aby táto vlhkosť bola z matraca rýchlo odparená. V tomto smere vynikajú pružinové matrace. Penové na tom nie sú veľmi dobre.

Penové matrace sú omnoho náchylnejšie na zasiahnutie plesňami či premnoženie roztočov. Ak zacítite nepríjemný pach, matrac je potrebné vymeniť.

Pružinové matrace vydržia viac. Aj tí najkvalitnejší výrobcovia však odporúčajú pružinový matrac vymeniť po 7 rokov. Maximálne po desiatich. Každý pružinový matrac má totiž kontaktnú vrstvu – väčšinou penovú.