streda 15. februára 2017

Do akej miery je predpokladaná životnosť matraca dôležitá pri jeho kúpe?


Životnosť matraca je zaujímavá a pomerne komplikovaná téma. Preto sa  v tomto článku tomuto problému nebudeme venovať vo všeobecnej roviny. Pozrieme sa na problém životnosti matraca z praktického pohľadu. Akú veľkú pozornosť jej máme venovať pri kúpe matraca? Do akej miery nás to má zaujímať, keď budeme v predajni s matraci nerozhodnutí, či kúpiť matrac A, alebo matrac B?

Všimnite si, že v nadpise nepoužívame termín životnosť matraca, ale predpokladaná životnosť matraca. Na prvý pohľad malý rozdiel, ale z praktického pohľadu je významný.

Keď hovoríme o predpokladanej životnosti matraca, máme na mysli životnosť, ktorú matrac dosiahne za ideálnych podmienok používania. Výrobca samozrejme počíta s tým, že spotrebiteľ dodrží všetky potrebné odporúčania používania matraca. Zoberme si ako príklad lacný matrac vyrobený z polyuretánovej peny. Takýto matrac potrebuje, aby bol uložený na správny rošt. V tomto prípade je to lamelový rošt z predpätými lamelami. Takýto rošt je pružný a dokáže efektívne tlmiť tlak vyvíjaný na matrac. Matrace vyrobené z polyuretánovej peny sú náchylné na deformácie. Na miestach, na ktoré je najčastejšie vyvíjaný tlak (zvyčajne stred matraca) sa vytvárajú priehlbiny, ktoré sú známe ako preležaniny. Pokiaľ penový matrac umiestnite na pevný  rošt, jeho životnosť pôjde rýchlo dole. Preležaniny si môžete všimnúť už po jednom či dvoch rokoch.

Rozdiel medzi mechanickou a hygienickou životnosťou matraca


Preležaniny penového matraca ovplyvňujú mechanickú životnosť matraca. Tú treba odlišovať od hygienickej životnosti matraca. Hygienickúživotnosť matraca ovplyvňujú baktérie, roztoče, plesne a rôzne neobiologické nečistoty matraca.

Vo všeobecnosti platí, že lacné matrace sa menia z dôvodu mechanickej životnosti a drahšie matrace meníte z hygienických dôvodov. Inými slovami – lacné matrace sú stihnú mechanicky znehodnotiť skôr, ako sa stanú hygienicky nevhodné. Povedzme, že ste si kúpili matrac z PUR peny. Intenzívne ho používate a po troch rokoch spozorujete preležaninu v strede matraca. Keďže vám na vašom zdraví záleží, matrac putuje do dôchodku. Vo veku troch rokoch matrac určite nie je ako nový. Baktérií, roztočov, plesní a rôznych nečistôt by ste v ňom našli pomerne veľa – stále to však neobmedzuje jeho používania. Matrac vymeníte z dôvodu deformácií.

Na druhú stranu sa pozrite na príklad kvalitného taštičkového matraca. Špičkoví nemeckí výrobcovia vám na taštičkové jadro poskytnú záruku až 20 rokov. Matrac sa však neskladá iba z pružinového jadra. Na ňom sú ešte nalepené ešte kontaktné peny, ktoré robia spánok príjemným.

Moderné taštičkové matrace takmer určite nebudú vŕzgať ani po dlhých rokoch. Na oceľové jadro sa tak môžete spoľahnúť. Záruka 20 rokov však neznamená, že matrac budete môcť používať celých 20 rokov. Výrobcovia odporúčajú tieto matrace vymeniť po cca 8 až 10 rokov. Dôvod je jednoduchý. Postupom času sa do matraca dostávajú baktérie, roztoče, plesne, mastnota, prach a tak ďalej. Ani ten najlepší poťah na matrac, ani ten najlepší matrac tomuto procesu nedokáže zabrániť. Po rokoch sa v matraci nahromadí toľko nečistôt a mikróbov, že to začne predstavovať riziko pre zdravie. A to nielen pre alergikov. Z tohto dôvodu je potrebné takýto matrac vymeniť ešte predtým, ako dosiahne takýto bod života.

Pri kupovaní nového matraca by ste samozrejme na jeho životnosť mali myslieť. Treba si však uvedomiť, že matrac je potrebné aj tak vymeniť každých 8 až 10 rokov.  Potreba životnosti je tak významná iba do tohto momentu. 20-ročná záruka na mechanickú bezchybnosť nie je garancia životnosti. Je to garancia toho, že počas hygienickej životnosti vás matrac nesklame po mechanickej stránke.

Životnosti je potrebné venovať pozornosť najmä pri lacných matracoch. Je potrebné si uvedomiť ich limity a snažiť sa s tým niečo spraviť. Ak si kúpite matrac vyrobený z polyuretánovej peny, zabezpečte, aby takýto matrac bol uložený na lamelovom rošte s predpätými lamelami. Toto výrazne predĺži životnosť matraca.

Na čom pri kúpe matraca skutočne záleží?


Pri kúpe nového matraca existuje niekoľko dôležitejších parametrov, ktorým je vhodné venovať pozornosť. Tým nechceme povedať, že životnosť matraca nie je dôležitá. Má však svoje limity.

Zoberme si takú tvrdosť matraca, ktorú ľudia tak často podceňujú. Je to najmä tvrdosť, ktorá ovplyvňuje pocit zo spánku. Požiadavky na tvrdosť matraca sú individuálne. Niekomu sa lepšie spí na tvrdšom matraci, iný by nedokázal zaspať na inom ako mäkkom matraci. Človek by mal vedieť na základe svojich skúseností povedať, čo mu vyhovuje. V opačnom prípade lepší predajcovia ponúkajú tzv. tabuľky tvrdosti, kde si na základe vašej výšky a váhy nájdete odporúčanú tvrdosť matraca.

V súčasnosti sa veľká pozornosť venuje ortopedickým vlastnostiam matracov. Ak máte 20 rokov a ste zdravý, tak vás to veľmi trápiť nemusí. Spozornieť by mali najmä starší ľudia a ľudia trpiaci problémami s chrbtom či chrbticou. Ortopedický matrac dokáže zachovať chrbtici počas spánku optimálnu polohu. V takejto polohe sa dokáže chrbtica lepšie regenerovať. Výsledkom je, že ráno sa zobudíte v lepšom stave – a o to pri spánku predovšetkým ide, nie?

Nakoniec spomenieme radu, ktorá platí pri všetkých matracoch. Kupujte matrace od overených výrobcov, ktorí na trhu pôsobia dostatočne dlho na to, aby sa im dalo dôverovať.