streda 13. júla 2016

Nezabúdajte na správny výber roštu


Pri skladaní posteľného systému je najväčšia pozornosť nasmerovaná na výber toho správneho matraca. Je nesporné, že matrac je dôležitou súčasťou spálne – jeho význam by sme však nemali preceňovať, respektíve by sme ho mali vnímať v kontexte.

O matracoch nájdete na internete množstvo informácií. V článkoch na rôznych weboch získate množstvo cenných či menej cenných rád. Väčšinou sa však dostanete k marketingovým informáciám. V predaji matracov je relatívne veľa peňazí, čo spôsobuje rozšírené marketingové aktivity.


Pri podkladoch pod matrace je situácia trochu odlišná. Základné rošty sú ďaleko lacnejšie ako matrace, a tak na silnejší marketing veľa peňazí nezostáva. Na rošty sa zabúda aj z viacerých ďalších dôvodov. Podklady pod matrac jednoducho nemajú veľa mediálneho priestoru, a to je škoda.

Pri kúpe matraca tak ľudia neraz spravia chybu, respektíve by si mohli zvoliť lepšie riešenie, keby boli dostatočne informovaní. Cieľom tohto článku je aspoň trochu prispieť k zmene tohto nepriaznivého stavu.

Všeobecne o podkladoch pod  matrace


Rošty nie sú žiadne zložité zariadenia. V princípe ide o veľmi jednoduché výrobky. Poznáme iba niekoľko základných druhov podkladov pod matrac. Prvé rozdelenie je medzi pevné a pružné rošty. Medzi pevné rošty radíme napríklad doskové podklady pod matrac. Pevné rošty môžu plné, alebo otvorené. Plné rošty nie sú vhodnou podložkou pod žiadny typ matracu. Takémuto riešeniu lôžka by ste sa mali za každú cenu vyhnúť.

Kľúčovou charakteristikou každého roštu by mala byť vzdušnosť. Matrac by mal mať možnosť komunikovať s okolím – mal by byť umožnený pohyb vlhkosti smerom z matraca. Plný rošt vedie k výraznému zníženiu hygienických vlastností matraca. Plný rošt je absolútne neprijateľný pre penové matrace. Pružinové matrace si vzhľadom na svoju konštrukciu s plným roštom dokážu poradiť oveľa lepšie – stále však platí, že tento druh podkladu by nemal ísť ani pod pružinové rošty.

Otvorené rošty môžu byť pevné, alebo pružné. Medzi pružné radíme napríklad lamelové rošty s predpätými lamelami.

Špeciálnym typom podkladu pod matrac sú polohovateľné rošty. Polohovateľné rošty môžu byť mechanické, alebo elektrické. Tu je dôležité poznamenať, že nie všetky matrace sú vhodné na polohovateľné rošty. Toto je potrebné si zistiť u konkrétneho matrace ešte pred jeho kúpou.

Rošty pod penové matrace


Penové matrace sú na rošty jednoznačne najnáročnejšie. Nesprávny výber podkladu pod matrac zníži jeho životnosť. Čo je však horšie, môže mať vplyv na hygienickú odolnosť matraca, čo sa časom prejaví aj na zdraví človeka.

Penové matrace (najmä tie vyrobené z bežnej polyuretánovej peny) sú veľmi náchylné na tvorbu preležanín – teda priehlbín na najčastejšie využívaných miestach. Preležaniny sa na penovom matraci vytvoria vždy – je to iba otázka času. Výberom správneho matraca však bod zlomu dokážete výrazne oddialiť.

Pod penové matrace by mali ísť iba lamelové rošty s predpätými lamelami. Dôležité je, aby tieto lamely pružiny. Pruženie znižuje tlak vyvíjaný na matrac, a teda zmena štruktúry peny sa spomalí. Penové matrace by nemali ísť na pevné rošty.

Dnes nie je najmenší problém kúpiť si lamelový rošt s predpätými lamelami – poľahky ho kúpite aj na internete za pár eur. Pri rošte pod penové matrace na parametroch veľmi nezáleží – bude vám stačiť aj bežný rošt. Štandardný lamelový rošt má 28 lamiel.

Penové matrace je možné umiestniť aj na polohovateľný rošt. Detaily je potrebné zistiť pri kúpe matrace. Dobrý predajca vám v tomto rád pomôže.

Rošty pod pružinové matrace


Pružinové matrace si dokážu poradiť s takmer každým roštom. Pružinové matrace za určitých okolností môžete umiestniť aj priamo na dlážku. Nie je to optimálne riešenie, pružinový matrac to však prežije.

Pri matracoch je kľúčové, aby bolo zabezpečené ich vetranie. Pružinové matrace sú výrazne vzdušnejšie ako penové. Ich jadro je z veľkej časti tvorené vzduchom. Pohyb vzduchu v matraci tak nie je obmedzovaný. Vlhkosť tu nikdy nedosiahne kritické hodnoty. Pružinové matrace sú oveľa odolnejšie voči premnoženiu baktérií, roztočov a plesní. Umiestnením pružinových matracov na vhodný rošt podmienky pre mikróby ešte ďalej skomplikujete.

Optimálnou voľbou aj pre pružinové matrace (či už taštičkové, alebo bonnellové) sú lamelové rošty s predpätými lamelami. Dôležité je však kúpiť ten správny rošt. Pri pružinových matracoch totiž záleží na veľkosti použitých pružín. Pružina musí byť vždy väčšia ako rozstup medzi jednotlivými lamelami.

Ak kupujete základný pružinový matrac, tak sa nad týmto problémom veľmi zamýšľať nemusíte. Základné taštičkové matrace majú hustotu do 300 pružín/m². Takýto matrac môžete uložiť na štandardný lamelový rošt.

Najkvalitnejšie taštičkové matrace však majú oveľa vyššiu hustotu pružín. Často sa dostanú až cez 1200 pružín na meter štvorcový. Takýto matrac by slúžil aj na štandardnom rošte, výrazne by ste však znížili jeho ortopedický efekt. Jednoducho by ste zbytočne vyhodili peniaze za drahý matrac. Preto je potrebné kúpiť špeciálny rošt.

Spoľahliví predajcovia vám vždy ochotne odporučia vhodný podklad pod matrac. Výrobcovia kvalitných taštičkových matracoch zvyknú pri svojich matracoch odporučiť optimálny rošt.

Niektoré pružinové matrace je možné uložiť aj na polohovateľné rošty. Týka sa to najmä kvalitnejších taštičkových matracov. Detailné informácie vám poskytne každý odborne zdatný predajca matracov.