štvrtok 20. apríla 2017

V akých matracoch sa darí mikróbom?


Keď pozeráme na rôzne historické filmy, tak jedna z vecí, ktorá desí väčšinu z nás, je hygiena. Teraz nemám na mysli ulice, kde kanalizácia bola povrchová a všetko smrdelo tak, že si to dnešný človek sotva vie predstaviť. Zaujímavým miestom vždy boli aj miesta, kde človek spával. Schválne nehovoríme o spálňach, keďže samostatná miestnosť na spanie je pre bežného človeka pomerne novou vecou.


Predstava, ako človek spával v minulosti nemusí byť práve najpríjemnejšia. A to najmä za predpokladu, keď si myslíme, že dnes nemáme v spálni čo i len jednu baktériu či iný mikrób.

Naši predkovia na Slovensku spávali na matracoch, ktoré sa nazývali strožliaky. Do pláteného mechu napchali slamu, prípadne seno. Táto výplň sa menila každý rok po žatva. Na prvý pohľad to neznie lákavo. Treba však počítať s tým, že takýto matrac bol rozhodne voňavejší ako ktorýkoľvek výrobok z 21. storočia. Vôňa takéhoto slamové matraca sa samozrejme postupne vytrácala a strožliak prijímal nové a nové vône. Vnútro matraca rozhodne nemalo k hygiene blízko.

Novodobé matrace však nemusia byť omnoho lepšie. Rozhodne nie je pravda, že v dnešných matracoch nie sú žiadne mikróby. Keby ich ľudia mohli vidieť, tak väčšina by sa do spálne ani len nepriblížila. Aj v tomto najčistejšom lôžku žijú milióny baktérií, roztočov a plesní. Baktérie sú jednobunkové organizmy. Roztoče sú ďaleko komplexnejšie živočíchy – stále ich však voľným okom nespozorujete. Plesne sú jednobunkové alebo viacbunkové huby.

Za bežných okolností vo väčšine prípadov žiadny z týchto mikróbov nepredstavuje pre človeka zdravotné riziko. Evolučne sme s nimi zžití. Organizmus si bez problémov dokáže poradiť s rôznymi mikroorganizmami. Mnohé mikróby sú navyše nevyhnutné pre ľudský organizmus.

Týmto však nechceme povedať, že mikróby všetkého druhy by ste mali ignorovať.  To rozhodne nie. Stále môžeme hovoriť o hygienicky vyhovujúcom lôžku. Ak v matraci dôjde k premnoženiu mikróbov, prvými ľuďmi, ktorí trpia, sú alergici. Tu sa to však nezastaví. Aj pre zdravých ľudí sú premnožené mikróby škodlivé – hoci sa ich vplyv na zdravotný stav nemusí prejaviť rýchlo.

Pri zariaďovaní spálne by sme preto od začiatku mali myslieť na hygienu. Výbornou pomôckou je napríklad slnko, ktoré má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Slnkom zaliata spálňa bude obsahovať výrazne menej mikróbov ako spálňa ponorená do tieňa.

V tomto článku si však posvietime predovšetkým na výber matraca vhodného pri obmedzovaní množstva mikróbov.

Začnime od tej najhoršej možnosti. Ak má radi mikroskopické zvieratká a patríte medzi posteľných hubárov, tak si kúpte lacný polyuretánový matrac. To je prostredie, v ktorom sa mikróbom jednoducho darí.

Polyuretánová pena je materiál, v ktorom sa vzduch pohybuje len veľmi ťažko. S ním je obmedzený aj pohyb vlhkosti. Baktérie, roztoče, ale aj plesne potrebujú k svojmu životu okrem potravy a tepla predovšetkým vlhkosť. Do matraca sa vlhkosť dostáva ľudským potom. Aj zdravý človek cez noc vypotí niekoľko stovák mililitrov vodu/potu. Tento pot sa dostane do matraca. Za ideálnych okolností by túto vlhkosť matrac vedel rozptýliť a nakoniec dostať mimo matraca. Problém je v tom, že pri polyuretánovom matraci sa všetko toto deje iba veľmi pomaly. Mikróby majú dostatok času na rast a rozmnožovanie.

Podobné vlastnosti ako PUR pena má väčšina syntetických pien vrátane tej najslávnejšej – pamäťovej.

Ak chcete mať doma matrac, v ktorom sa mikróbom až tak nedarí, poobzerajte sa po pružinových matracoch.

Pri pružinových matracoch máte na výber dve možnosti – taštičkové a bonnellové. Rozdiel medzi nimi je v ortopedických vlastnostiach – nie v hygienických parametroch.

Najväčšou výhodou pružinových matracov je to, že ich jadro je z veľkej časti tvorené vzduchom – teda materiálom ideálnym na rozptýlenie vlhkosti. Vlhkosť sa pri tomto type matraca dostane do jeho povrchových častí (vrstvy peny), odkiaľ je však odparená do priestoru jadra matraca. V jadre zvýšená vlhkosť až taký vplyv na mikróby nemá. Dôležité je, že povrchová pena si zachová primeranú vlhkosť.

V ideálnych podmienkach je matrac uložený na dobre odvetranom rošte. To znamená, že vlhkosť môže z matraca unikať zospodu. Prerušovaný matrac položený na klasickej posteli s vysokými nohami bez úložného priestoru je najlepšie riešenie.

Proti mikróbom však nemusíte bojovať iba pasívne. Ide to aj aktívne. Neznamená to však, že si kúpite nejakú palicu na roztoče. Všetko za vás môže spraviť matrac. Konkrétne latexový matrac.

Latexové matrace sa vyrábajú z latexovej peny, ktorá sa zase vyrába z prírodného materiálu latexu. Latex je väčšinou biela tekutina, ktoré mnohé rastliny využívajú v rámci svojho imunitného systému. Podobne funguje latex aj v matracoch. Tento materiál si zachováva svoje prirodzené antimikrobiálne vlastnosti aj po vulkanizácii vo výrobe.

V prostredí latexovej peny sa preto baktériám, roztočom a plesniam jednoducho nedarí. Tento materiál obsahuje látky, ktorý obmedzuje ich rast a aj rozmnožovanie. Výhodou je aj to, že latexová pena je vzdušný  materiál, takže s ňou získate aj nejakú tú pasívnu ochranu.

Z pohľadu hygieny matraca je však najlepšia kombinácia latexového a pružinového matraca. Takto získate maximum pasívnej ochrany spolu s niekoľkými centimetrami aktívnej ochrany.

Nikdy však nezabúdajte na starostlivosť o matrac a výber vhodného poťahu. Poťah je prvou bariérou medzi matracom a okolí. Na ňom sa určite neoplatí šetriť.