utorok 30. mája 2017

Prečo investovať do ortopedického matraca?


Pri kúpe nového matraca sa môžete rozhodovať na základe rôznych kritérií. Na Slovensku tým hlavným kritériom je zväčša cena. Čím ďalej tým viac ľudí si však začína uvedomovať, že kúpou lacného matrace človek v konečnom dôsledku neušetrí. Ušetrené peniaze totiž nie vždy vyvážia zníženú kvalitu spánku.


Čoraz viac ľudí zisťuje, že na kvalite spánku naozaj záleží. Že sa to prejaví na zdraví, a teda aj na kvalite života.

Pri snaha o kúpu lepšieho matraca sa však spotrebiteľ musí prebíjať marketingovým lesom najrôznejších informácií. Mnohé z nie sú dôležité, či dokonca ich môžeme považovať za zavádzajúce.

Jednou z vlastností matraca, na ktorej skutočne záleží, je ortopedickosť. Úlohou tohto článku je vysvetliť, prečo sa oplatí zaplatiť viac za matrac, ktorý ponúka ortopedické vlastnosti.

Čo je to ortopedickosť?


Ortopédia je lekárska disciplína, ktorá sa, ak to zjednodušíme, zaoberá správnou polohou kĺbov a končatín. Pri spánku nás zaujíma najmä chrbtica. Ortopedický matrac je teda matrac, ktorý dokáže chrbtici počas spánku priblížiť sa k optimálnej polohe.

Tu sa však objavuje ďalšia otázka: aká je to optimálna poloha chrbtice.  Opäť sa tu musíme pustiť do zjednodušovania, keďže ide o vcelku komplexnú problematiku. Vzhľadom na účel článku to však nie je na škodu. Optimálna poloha chrbtice totožná zo stavom, keď stojí vzpriamene. Teda hovoríme o rovnej chrbtici. Toto je stav, ktorý je želaný aj počas spánku.

Čo sa však najčastejšie deje, keď spíte? Chrbtica sa prehne do jednej či druhej strany. Zvyčajne najťažšia časť ľudského tela klesne do matraca príliš hlboko a prehne chrbticu dovnútra. Ak je matrac príliš tvrdý, tak sa stane opak, chrbtica sa vyhne smerom von. V oboch prípadoch ide o neželaný stav. A je to práve ortopedický matrac, ktorý si s tým vie poradiť. Hneď si aj vysvetlíme ako.

Ako funguje taštičkový matrac?


Taštičkový matrac je druh pružinového matraca. V jeho jadre tak nájdete to isté ako v prípade klasického pružinového matraca – pružiny. Oba typy matracov sa však diametrálne líšia práve v ortopedickosti. Kým taštičkové matrace sú považované za ortopedické, klasické (bonnellové) také nie sú.

Klasické pružinové matrace sú vyrobené z pružín,  ktoré sú poprepájané. Ich jadro je tak v istom zmysle jeden prepojený celok. Dôležité je, ako takéto pružinové jadro pracuje. Ak si ľahnete na tento matrac, tak sa do pohybu dá veľké množstvo pružín. Stlačením jednej pružiny dôjde k deformácii okolitých. Ťažké časti ľudského tela tak deformujú výrazne väčšiu časť matraca, ako by bolo želané. Toto vplýva aj na polohu ľahších častí tela.

Konštrukcia taštičkového matraca je úplne odlišná. Obsahuje síce pružiny, tie sú však samostatné. Každá jedna pružina taštičkového matraca je zabalená do netkanej textílie. Spojené sú akurát tieto textilné taštičky. Vo výsledku to vyzerá takto: ak stlačíte jednu pružinu, nedochádza k deformácii. Každá pružina reaguje iba na tlak, ktorý je na ňu vývíjaný.

Taštičkový matrac tak dokáže kopírovať nerovnosti ľudského tela. Ťažšiu časť tela pustí hlbšie do matrac, ale bez toho, aby to ovplyvnilo ľahšie časti. Pre ťažké bedrá nebudú trpieť vaše ramená a tak ďalej.

Schopnosť matraca kopírovať nerovnosti ľudského tela sa nazýva bodová elasticita. Čím vyššia bodová elasticita, tým vyššia schopnosť reagovať na menšie nerovnosti. Bodová elasticita pri taštičkovom matraci závisí od hustoty pružín. Tá nie je v každom matraci rovnaká. Kvalitnejšie a lepšie matrace budú mať vyššiu hustotu pružín. Základné taštičkové matrace majú hustotu okolo 250 pružín na meter štvorcový. Tie najlepšie (a mnohonásobne drahšie) matrace ponúkajú až viac ako 1100 pružín na meter štvorcový.

Týmto nechceme povedať, že by ste mali ísť po matraci s najvyššou hustotou pružín. Vo väčšine prípadov to nie je ekonomické a väčšine ľudí postačia aj základné (ale kvalitné) taštičkové matrace.

Ďalšie ortopedické matrace

Taštičkové matrace nie sú jediné matrace, ktoré disponujú ortopedický vlastnosťami. Ortopedické vlastnosti má viacero druhov matracov – nie všetky však môžeme nazývať ortopedickými. Za ortopedický považujeme iba taký matrac, ktorý má dostatočne silné ortopedické vlastnosti na to, aby sa to prejavilo na kvalite spánku.

Nejaké ortopedické vlastnosti majú aj lacné polyuretánové matrace. Keď sú nové. Používaním strácajú aj toto minimum ortopedických vlastností. Kvalitnejšie polyuretánové matrace majú lepšie ortopedické ako tie menej kvalitné (kvalitná pena je hustejšia ako nekvalitná). Stále je to však zanedbateľné.

Za ortopedické matrace považujeme matrace vyrobené z latexovej peny. Latexová pena je vo veľkej miery prírodný produkt, ktorý okrem výborných ortopedických vlastností má aj prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Ortopedické vlastnosti latexovej peny sú prirodzené vlastnosti tohto materiálu. Nejde tu o žiadny špeciálny mechanizmus.

Ideálnym riešením je kombinácia taštičkového a latexového matraca. Väčšina kvalitných taštičkových matracov využíva práve túto kombináciu. Jadro je vyrobené z taštičiek a ako povrchová vrstva je použitá latexová doska. Všetky pružinové matrace musia mať na svojom jadre nalepenú nejakú penu. Pri kúpe taštičkového matrace tak máte na výber niekoľko druhov pien: polyuretánovú, latexovú či pamäťovú. Z týchto troch základných možností je jednoznačne najlepšou voľbou kvalitná latexová pena. A to práve pre ortopedické vlastnosti spojené s antimikrobiálnym účinkom, ktorý prispeje k hygiene matraca.